wtorek, 22 listopada 2011

Michael Jackson - Immortal Deluxe Edition EICP-1510~1 [2CD/2011/1st Japanese Pressing]

Dotarła do mnie w końcu najnowsza płyta od Epic sygnowana imieniem Michael'a Jackson'a. Nie jest to ani album studyjny, ani typowa składanka, czy też zestaw remixów. Album Michael Jackson Immortal (Deluxe Edition) 2CD Japan EICP 1510~1 to swego rodzaju hołd dla twórczości MJ złożony przez najsłynniejszy cyrk świata, czyli "Cyrk Słońca" (Cirque du Soleil).

Zapraszam na unboxing w moim wykonaniu ;)


Album Immortal wydany został w dwóch edycjach, jedno płytowej (u nas tzw. wersja Michael Jackson - Immortal [Eco Style], która w momencie pisania tego postu została już praktycznie wyprzedana i na jej miejsce pojawi się edycja Michael Jackson - Immortal w standardowym Jawel Case za tą samą kwotę) i dwu-płytowej wersji Michael Jackson - Immortal [2CD Deluxe Edition].

Płyta światową premierę miała 21.XI.2011, lecz już w niektórych sieciowych sklepach dostępna była kilka dni wcześniej. Album promował udostępniony 31.X.2011 na oficjalnej stronie www.michaeljackson.com utwór "Immortal Megamix: Can You Feel It/Don't Stop 'Til You Get Enough/Billie Jean/Black or White (Immortal Version)" w skróconej wersji. W ramach promocji udostępniono także w pełnych wersjach 6 utworów z albumu na oficjalnym koncie MJImmortal w serwisie SoundCloud: http://soundcloud.com/mjimmortal.

Płyta ta, jak już pisałem wcześniej, nie jest typową składanką. Jest to album na którego produkcję wzięto na warsztat ponoć 40 utworów MJ i oryginalne tzw. "master tape" czyli potocznie "taśmy matki". Utwory znajdujące się na albumie określić można mianem "mash-upów", czyli powstały one na skutek połączenia dwóch lub więcej piosenek. Również Michael Jackson podobne zabiegi stosował na swoich trasach koncertowych.

Michael Jackson - Immortal to również soundtrack, towarzyszący między narodowej trasie cyrku Cirque du Soleil zatytułowanej Michael Jackson: The Immortal World Tour, która swoją premierę miała 2.X.2011 w Montrealu.

Tyle woli wstępu, teraz zapraszam do oglądnięcia zdjęć i poczytania moich wrażeń odnośnie Japońskiej edycji Michael Jackson - Immortal [2-CD Deluxe Edition] EICP-1510~1.

 
 
 
 
 
 

Na samym początku należy wspomnieć, że wersja Japońska tego albumu ma nieco większe pudełko, za czym idzie także o-card, niż pozostałe edycje. Nie wiem czy taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku jedno-płytowej Japońskiej edycji albumu Michael Jackson - Immortal [Regular Edition] EICP-1512.
Tradycyjne Obi to tym razem również cała tylna okładka o-carda przetłumaczona na język "kraju kwitnącej wiśni". Całość wykonana jak zwykle bardzo estetycznie i z typową "japońską precyzją".

Dla chętnych z dokładnym zapoznaniem się z pełną grafiką o-carda w linku poniżej okładka w naprawdę przyzwoitej rodzielczości.


Warto wspomnieć, że początkowo Japońska edycja specjalna miała posiadać bonusowy utwór (lub utwory). Taka informacja była przez długi czas nawet na oficjalnej stronie Sony Music Shop. Niestety bonusowe ścieżki zostały anulowane a cena wersji Deluxe została obniżona o 300 JPY.

 

Jak zawsze, w Japońskiej edycji otrzymujemy dodatkowy booklet z tekstami w języku angielskim oraz japońskim. Mam nadzieję, że te dodatkowe książeczki będą w końcu bardziej efektownie wydawane. Natomiast jeśli chodzi o standardową książeczkę, znajdziemy w niej sporo ładnych grafik przedstawiających Michaela jak i wystrój scen z show Michael Jackson: The Immortal World Tour.
Ostatnie strony zawierają creditsy, możemy tam doczytać jakie dokładnie utwory zostały "wymieszane" tworząc cały album. Szkoda jedynie, że nie podano nam dokładnie w którym momencie korzystano z wcześniej niepublikowanych zapisów a w których użyto standardowej ścieżki z sesji nagraniowej.

Booklet (English)

 
 
 
 
 
 

Booklet (Japan)


W kwestii zawartości płyt, wersja 1CD zawiera 20 ścieżek, natomiast wersja 2CD ma ich 27. Na oficjalnej stronie do tej pory istnieje informacja, że wydanie jedno płytowe Michael Jackson - Immortal posiada 15 ścieżek a dwu płytowe Michael Jackson - Immortal [Deluxe] ma ich 22. Tak naprawdę tej różnicy nie ma, wcale nie dostaliśmy więcej utworów niż zapowiedziało Sony Music, po prostu niektóre utwory zostały porozdzielane w stosunku do pierwszej wersji tracklisty. Poza tym, głównie w USA można spotkać wydania Immortal [2-CD Deluxe Edition] gdzie na o-card tracklista rozpisana jest na 11 ścieżek na DISC 1 i 11 na DISC 2 (na oficjalnej stronie http://www.michaeljackson.com zamieszczono nawet notkę na ten temat). Ponadto z Belgijskiej edycji Immortal [Regular Edition] jak i Immortal [2-CD Deluxe Edition] usunięto "You Are Not Alone/I Just Can't Stop Loving You (Immortal Version)".

DISC 1
1. "Workin' Day and Night (Immortal Version)"
2. "The Immortal Intro (Immortal Version)"
3. "Childhood (Immortal Version)"
4. "Wanna Be Startin' Somethin' (Immortal Version)"
5. "Shake Your Body (Down to the Ground) (Immortal Version)"
6. "Dancing Machine/Blame It on The Boogie (Immortal Version)"
7. "Ben (Immortal Version)"
8. "This Place Hotel (Immortal Version)"
9. "Smooth Criminal (Immortal Version)"
10. "Dangerous (Immortal Version)"
11. "The Mime Segment: (I Like) The Way You Love Me/Speed Demon/Another Part of Me (Immortal Version)"
12. "The Jackson 5 Medley (Immortal Version)"
13. "Speechless/Human Nature (Immortal Version)"
14. "Is It Scary/Threatened (Immortal Version)"
15. "Thriller (Immortal Version)"

DISC 2
1. "You Are Not Alone/I Just Can't Stop Loving You (Immortal Version)"
2. "Beat It/State of Shock (Immortal Version)"
3. "Jam (Immortal Version)"
4. "Planet Earth/Earth Song (Immortal Version)"
5. "Scream/Little Susie (Immortal Version)"
6. "Gone Too Soon (Immortal Version)"
7. "They Don't Care About Us (Immortal Version)"
8. "Will You Be There (Immortal Version)"
9. "I'll Be There (Immortal Version)"
10. "Immortal Megamix: Can You Feel It/Don't Stop 'til You Get Enough/Billie Jean/Black or White (Immortal Version)"
11. "Man In The Mirror (Immortal Version)"
12. "Remember The Time/Bad (Immortal Version)"

Nie będę rozpisywać się na temat każdego utworu, napiszę słów kilka o rzeczach, które zwróciły szczególnie moją uwagę.

W "Workin' Day and Night (Immortal Version)" oraz "Wanna Be Startin' Somethin' (Immortal Version)" wydaje mi się, że poza oryginalnym wokalem z sesji dodano w niektórych momentach partie z nagrań demo.

"The Jackson 5 Medley (Immortal Version)" zawiera niepublikowany dotąd fragment z "ABC"

W "You Are Not Alone/I Just Can't Stop Loving You (Immortal Version)" wydaje mi się, że wokal Siedah Garrett brzmi nieco inaczej.

"Gone Too Soon (Immortal Version)" na moje ucho również zawiera momentami fragmenty z wcześniejszych wersji tego utworu.

W utworze "They Don't Care About Us (Immortal Version)" świetnie brzmi chór no i nowe partie beatboxu są genialne. 

"Will You Be There (Immortal Version)" jest z inną końcówką, gdzie wyraźnie słychać "pains" zamiast "pain".

Takich "smaczków" jest tu dużo więcej, więc zachęcam do dokładnego wsłuchiwania się w każdy utwór.

Trudno mi wybrać ulubiony utwór, bo każdy ma w sobie coś wyjątkowego. Ogólnie, piosenek chyba nie da się słuchać wybiórczo bo tworzą one całkiem dobrze skomponowaną całość. Album na pewno spodoba się konserwatywnym fanom MJ jak ludziom zapoznającym się dopiero z twórczością Króla.

DISC 1

 

DISC 2

 

Michael Jackson
"Immortal"
2-CD Deluxe Edition

numer katalogowy: EICP 1510~1
upc: 4547366062793

DISC 1
matrix code: PLDA-1745 1
IFPI L275

DISC 2
matrix code: PLDA-1746 1
IFPI L276
 
2011 MJJ Productions Inc./2011 MJJ Productions Inc./
Manufactured by Sony Music Japan International Inc.
EICP 1510~1 /STEREO

11.11.23
(11.11.21)

Sony Music Japan International Inc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz