czwartek, 25 listopada 2010

Michael Jackson's VISION 88697 76051 9 [2010/3 DVD-Set/EU]

Zapowiadane hucznie wydawnictwo "Michael Jackson's VISION" w końcu dotarło również do mnie. Toteż z wielkim podekscytowaniem zabrałem się za rozpakowywanie tak wyczekiwanej przesyłki. W końcu mym oczom ukazało się moje własne "VISION". Oczywiście nie obyło się bez "ochów, achów" i drżących rąk podczas zdejmowania folii ochronnej...Moją skromną recenzje postanowiłem podzielić na 2 części, w pierwszej skupię się na pierwszym wrażeniu estetycznym nowego set-u, natomiast w części drugiej napiszę co nie co na temat jakości audio/video zestawu VISION.


Pewnie większość fanów pamięta jaką panikę i ile wątpliwości zasiało pojawienie się na amazonie (nie pamiętam już którego kraju) zdjęcie VISION w brązowym kolorze. Teraz chyba można to wyjaśnić, moim zdaniem było to zdjęcie w negatywie samego o-card'u, w którym schowany jest cały zestaw DVD oraz książeczka. Nadmieniony wcześniej o-card jest przezroczysty z złotym nadrukiem postaci MJ (z teledysku "Smooth Criminal"), dzięki czemu efektownie wykonana okładka 3D jest po części widoczna bez potrzeby wyjmowania wszystkiego na zewnątrz. Niestety nadruk na o-card'dzie prawdopodobnie będzie się ścierać przy częstym wsuwaniu/wysuwaniu, toteż nie radzę trzymać VISION pomiędzy innymi płytami... Okładka 3D robi świetne wrażenie, wykonana jest w takiej samej technice jak plakat Michael Jackson 3D PYRAMID International, tyle że na obrazkach przedstawiających kadry z wybranych klipów jest 5-6 "przejść". Pewnie idiotycznie wyglądałem robiąc przysiady i kłaniając się przed VISION... Płyty zamocowane na przezroczystych tackach w złotym digipack'u, w którego wewnętrznej części wydrukowany jest spis video-klipów z wszystkich 3 płyt DVD. Nadruk na płytach jest wykonany porządnie, choć nie zachwyca niczym szczególnym. Książeczka, to chyba najmocniejszy atut tego wydawnictwa. Piękna złota okładka z małym nadrukiem MJ w rogu, kredowy papier z zdjęciami w naprawdę świetnej jakości. Ciekawe ujęcia z planów i niezbędne informacje to to co powinie zawierać każdy booklet. Szkoda tylko, że w części poświęconej BONUS DISC nie mamy już żadnego zdjęcia.

 
 


Czas teraz napisać już coś o samych płytach, a dokładnie o ich zawartości. Na całość składają się 42 short films z czego najbardziej wyczekiwanym był nigdy wcześniej nie wydany i nawet niedostępny w Sieci klip do utworu "One More Chance". Pełna tracklista zestawu VISION:

 


DISC ONE

1 Don't Stop 'Til You Get Enough 4:12:00
Director: Nick Saxton
2 Rock With You 3:22:00
Director: Bruce Gowers
3 She's Out of My Life 3:35:00
Director: Bruce Gowers
4 Billie Jean 4:54:00
Director: Steve Barron
5 Beat It 4:57:00
Director: Bob Giraldi
6 Thriller 13:42:00
Director: John Landis
7 Bad 18:05:00
Director: Martin Scorsese
8 The Way You Make Me Feel 9:24:00
Director: Joe Pytka
9 Man In the Mirror 5:03:00
Director: Don Wilson
10 Dirty Diana 5:05:00
Director: Joe Pytka
11 Smooth Criminal 9:27:00
Director: Colin Chilvers
12 Another Part of Me 4:45:00
Director: Patrick T. Kelly
13 Speed Demon 10:08:00
Director: Will Vinton
14 Come Together 5:40:00
Director: Jerry Kramer & Colin Chilvers
15 Leave Me Alone 4:36:00
Director: Jim Blashfield and Paul Diener
16 Liberian Girl 5:34:00
Director: Jim Yukich

DISC TWO

1 Black or White 11:01:00

Director: John Landis
2 Remember The Time 9:16:00
Director: John Singleton
3 In the Closet 6:05:00
Director: Herb Ritts
4 Jam 7:59:00
Director: David Nelson
5 Heal The World 7:32:00
Director: Joe Pytka
6 Give In To Me 5:29:00
Director: Andy Morahan
7 Who Is It 6:34:00
Director: David Fincher
8 Will You Be There 5:55:00
Director: Vincent Paterson
9 Gone Too Soon 3:38:00
Director: Bill DiCicco
10 Scream 4:47:00
Director: Mark Romanek
Janet Jackson appears courtesy of Virgin Records
11 Childhood 4:29:00
Director: Nicholas Brandt
12 You Are Not Alone 5:34:00
Director: Wayne Isham
13 Earth Song 6:44:00
Director: Nicholas Brandt
14 They Don't Care About Us 7:08:00
Director: Spike Lee
15 Stranger In Moscow 5:33:00
Director: Nicholas Brandt
16 Blood On The Dancefloor 5:27:00
Director: Michael Jackson & Vincent Patterson
17 Ghosts 3:58:00
Director: Stan Winston
18 You Rock My World 13:30:00
Director: Paul Hunter
19 Cry 4:57:00
Director: Nick Brandt

BONUS DISC

1 Blame It On the Boogie - The Jacksons 3:32:00
2 Enjoy Yourself - The Jacksons 3:31:00
3 Can You Feel It - The Jacksons 9:37:00
4 Say Say Say - Paul McCartney & Michael Jackson 4:57:00
Director: Bob Giraldi
5 They Don't Care About Us - Prison version 4:52:00
Director: Spike Lee
6 Why? - 3T featuring Michael Jackson 4:33:00
7 One More Chance - previously unreleased 4:03:00
Booklet:

 
 

Głośno zapowiadany zestaw miał być "... In Newly Restored Color and Remastered Audio" co niestety okazało się wielką  ściemą. Pierwszy fakt, który mnie bardzo zadziwił, to dla czego zestaw jest w formacie NTSC, skoro został zakupiony w Europie (dokładnie w UK). Przecież obowiązuje nas PAL, co prawda, większość telewizorów i odtwarzaczy obsługuje oba formaty, no ale ....ale mamy NTSC z Region 0 (czyli odtworzymy to wszędzie). Wnioskuje więc, że wytwórni po prostu nie chciało się przekonwertowywać wszystkiego na PAL, znieśli po prostu blokadę regionów.

Kolejny, rażący chyba najbardziej aspekt to format audio w jakim zawartość tego zestawu jest zapisana. Cóż, co z tego, że mamy końcówkę 2010 roku, skoro najlepszym formatem według tego setu jest PCM Stereo.. niby jest to PCM Stereo 24bit/48k, ale to nie jest dźwięk przestrzenny !! Poprzednie wydawnictwa, "Dangerous - The Short Films" czy "HIStory On Film Volume II" miały ścieżkę audio w 5.1 a było to ponad 10 lat temu ... więc coś tu nie gra. Szczególnie, że DISC ONE oraz DISC TWO zapisane są na nośniku DVD9 , gdzie maksymalna pojemność takiej płyty to 8,5GB a na DISCO ONE w VISION zajęte jest trochę ponad 6GB, natomiast DISC TWO jest upchane prawie do końca. BONUS DISC to natomiast tylko niecałe 2,5GB ...W sumie, można było zrobić z tego 3 pełne płyty DVD9 z dźwiękiem w 5.1 ...
Skupiając się jeszcze na dźwięku, trzeba wspomnieć o wadach ukrytych .. np. brak dźwięku w kilku pierwszych sekundach utworu "Will You Be There", częściowo wycięte efekty specjalne w "Earth Song" czy "You Rock My World" a także co uważam za wielką pomyłkę, brak oryginalnej ścieżki audio w "Blood On The Dance Floor", mamy tu Refugge Camp Mix znane już z "HIStory On Film Volume II". Na szczęście w ramach rekompensaty obdarowana nas w tym klipie nowymi niepublikowanymi dotychczas ujęciami !!

Na temat obrazu wolałbym się nie wypowiadać ... Największym mankamentem jest to, żę obraz w większości klipów nie jest na pełnym ekranie, toteż  zmuszeni jesteśmy oglądać je w kwadracie (prostokącie w przypadku telewizorów widescreen). Tak chyba nie powinno to wyglądać w XXI wieku ?! Najdziwniejsze jest w tym to, że intro początkowe na DISC ONE i DISC TWO, co trzeba podkreślić - uważam za fenomenalne, jest na pełnym ekranie. Także wszystkie menu oraz intra rozpoczynające poszczególne klipy są w fullscreen. Warto jeszcze wspomnieć o intrach właśnie, kilka jest naprawdę perfekcyjnie wypieszczonych, np. do "Smooth Criminal", "Thriller" czy "Beat It", niestety wszystkie nie trzymają jednakowo wysokiego poziomu.
Wracając do jakości video w klipach, jest ona moim zdaniem gorsza niż w poprzednich wydawnictwach... W większości teledysków nasycenie barw zostało dość mocno zmienione i to wcale nie na korzyść, wręcz przeciwnie. Najbardziej zdenerwowałem się oglądając "Smooth Criminal", "Speed Demon" oraz "Come Together". Przecież nie tak dawno temu cały film "Moonwalker" został zremasterowany i wydany na Blu-ray, gdzie jakość video jest naprawdę fenomenalna z tego co widziałem po ripie. Potwierdzić to mogą także osoby, które posiadają "Moonwalker'a" na dyskach BR (np. blogerka anialim z My MJ's Corner). Więć pytam, dla czego na VISION zostaliśmy uraczeni tak beznadziejną jakością w tych teledyskach ??!!
Nic jednak nie pobije najgorzej wyglądającego video "Can You Feel It" z BONUS DISC. Przecież to nagranie wygląda jakby ktoś zrobił bezpośredni transfer z starej, zjechanej kasety VHS. Zielona linia na początku z lewej strony ekranu, później biała z drugiej strony ... czy to jest to "... In Newly Restored Color and Remastered Audio" na które czekaliśmy ??
Ponadto zamazane logo stacji MTV pod koniec video "Will You Be There" to przejaw kompletnej amatorszczyzny przy składaniu tego klipu. Kolejny fix to pojawiający się w wielu egzemplarzach (choć nie w wszystkich) zielony ekran (green screen) w video "In The Closet" na DISC TWO ... to pozostawię już bez komentarza ...


Podsumowując, zestaw obowiązkowy dla kogoś kto nie posiada poprzednich wydawnictw DVD. Niestety kogoś takiego jak ja, znającego naprawdę dobrze wydane short films, VISION rozczarowuje. Przecież mógł to być naprawdę świetny DVD-Set ... Efektowne opakowanie, piękny booklet to nie rzecz najważniejsza, to tylko taki haczyk, przynęta, która powinna zwrócić naszą uwagę na wydawnictwo ... ale najważniejsze powinno być to, co (i jak!!) zostało wydane na płytach. Gdyby ten zestaw kosztował więcej niż 100zł (ja zapłaciłem w www.hmv.com z przesyłką do PL 99,10zł) to wiedząc co otrzymam, chyba bym się nie skusił. Bardziej wartościowym było by dla mnie wydawnictwo zawierające same niepublikowane wcześniej video-klipy, nawet gdyby nie zawierało książeczki, okładki 3D a w zamian oferowało Dolby Surround 5.1 lub DTS 5.1 oraz czysty i wyraźny zapis video.


Zmiany w klipach względem poprzednich edycji:

- Bad - dodane credits'y na końcu video-klipu,
- The Way You Make Me Feel - dodane chrząknięcia i inne dźwięki w różnych momentach video,
- Smooth Criminal - wersja z "Moonwalker'a", ucięta jednak w momencie wyjścia MJ z pubu,
- Black Or White - pełna wersja, lecz bez rasistowskich napisów na szybach samochodów i drzwiach sklepów,
- Heal The World - dodane intro, które możemy zobaczyć na Dangerous - The Short Films,
- Will You Be There - edytowany koniec video, zamiast anioła opuszczającego się za MJ, widzimy tylko samego śpiewającego MJ,
- Gone To Soon - całkiem inna wersja video,
- Scream - wersja bez cenzury na słowie "fucking",
- You Are Not Alone - wycięta scena z nagim MJ z skrzydłami,
- Blood On The Dance Floor - wersja z Refugee Camp Remix, dodane dodatkowe sceny i ujęcia z pierwotnej, niepublikowanej wersji video,
- Ghosts - utwór "Ghosts" a video to fragmenty całego filmu "Ghosts",
- Can You Feel It - creditsy dodane na końcu video,
- They Don't Care About Us (Prison Version) - na początku video pisemne wyjaśnienie oraz dodano dodatkowe sceny w stosunku do pierwszej, premierowej edycji video wyświetlanej w TV,


W Polsce póki co, najtaniej VISION można zakupić na FaN.pl

W skrócie ...
PLUSY:
+ pięknie wydany DVD-Set (okładka 3D, książeczka),
+ All-in-one (wszystko mamy w jednym miejscu),
+ wiele niepublikowanych wcześniej video-klipów (jak dla mnie najważniejsze to "One More Chance" i "They Don't Care About Us - Prison Version",
+ inna wersja video "Gone To Soon", "Will You Be There" oraz "Blood On The Dance Floor",
+ genialne główne intro w DISC ONE i DISC TWO,
+ wiele ciekawie zrealizowanych intr początkowych do video-klipów,
+ przystępna cena, jak na to co za nią dostajemy

MINUSY:
- PCM Stereo (to już chyba nie jest standard !!??),
- ogólnie, jakość video (gorsza niż w poprzednich wydawnictwach),
- brak fullscreen w wszystkich klipach,
- (green screen) zielony ekran w "In The Closet" (u wybranych "szczęśliwców"),
- fixy w ścieżkach audio,
- "Blood On The Dance Floor" bez oryginalnego audioMichael Jackson's VISION

The Definitive DVD Collection
All 35 Short Films Collected on 2 DVDs for the first time - Completely Restored and Remastered
Bonus DVD Contains 7 Additional Videos
Includes the Previously Unreleased "ONE MORE CHANCE"

Running time: Approx . 4-1/2 hours / Audio: PCM Stereo 24bit/48k
Formatted for widescreen  televisions

numer katalogowy: 88697 76051 9
upc: 8 8697760519 2

Executive Producers: John Branca and John McClain

2010 MJJ Productions Inc. / Distributed by Sony Music Entertainment / All trademarks and logos are protecdet
"Epic", "Legacy" and L Reg. U.S. Pat. & Tm. Off. Marca Registrada. /
All rights under copyright reserved. / 
This package contains previously released material /
88697760519 / Made in the EU / LC 00199

 

2 komentarze:

  1. Właśnie nabyłam to i miałam to szczęście, że u mnie nie ma zielonego ekranu, ale za to w moim egzemplarzu okładka się odkleja :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, to jest urok tego typu wydawnictw.... Przynajmniej, jak pisałaś, nie masz green screen w In The Closet ;)

    OdpowiedzUsuń